logo ws new

Przedstawiamy relację Adama Sekuterskiego, sędziego z WS Łódź, o jego udziale w CORE Polska.

Program CORE Polska jest niesamowitym, sędziowskim przeżyciem. Ósma edycja nie różniła się znacząco od poprzednich. Podczas 6 dni byliśmy skoszarowani na obiektach Jaroty Jarocin. Nieprzypadkowo użyłem terminologii wojskowej, ponieważ cały pobyt był ściśle zaplanowany, co do minuty i wymagał pełnej dyscypliny od każdego z uczestników.

Jesienny zjazd był podzielony na dwa dni meczowe (środa, sobota), trzy dni treningowo-szkoleniowe (czwartek, piątek, niedziela) oraz jeden dzień testowy (poniedziałek). Niestety nie udało mi się wylosować meczu na środku, ale dzięki temu zadebiutowałem jako asystent w spotkaniach III ligi, z czego również wyciągnąłem sporo wniosków. Każdy mecz był dogłębnie omawiany na forum składającym się z 16 uczestników oraz 4 instruktorów KS PZPN. Dla uświadomienia skali dodam, że jedno spotkanie było omawiane około 3h pracując na 30-50 klipach.

Warsztaty i szkolenia prowadzili m. in. Damian Sylwestrzak, Tomasz Listkiewicz czy Patryk Gryckiewicz. Najbardziej zaskoczył mnie trening sędziowski na boisku. Podczas tych zajęć pracowaliśmy nad szybkością podejmowania decyzji, koncentracją, ustawieniem czy radzeniem sobie w różnych, aranżowanych na potrzeby treningu, sytuacjach meczowych. Chyba łatwo zgadniecie, komu przypadła rola niesfornego bramkarza podczas jednego ze scenariuszy ;)

Ostatni dzień zjazdu był dniem testowym, który miał za zadanie sprawdzić naszą wydolność (test Yo-Yo), szybkość (sprint na 10m oraz 40m), mobilność (test UEFA 20) oraz znajomość Przepisów Gry w języku polskim i angielskim.

Podsumowując mój udział w jesiennym zjeździe programu CORE Polska muszę przyznać, że nie miałem świadomości jak złożone i wielkoobszarowe jest prowadzenie meczu na poziomie wymaganym przez KS PZPN. Jednocześnie jestem przekonany, że dziesiątki stron notatek sporządzonych podczas zajęć i pilne przyglądanie się analizowanym klipom pozwolą wnieść poziom mojego arbitrażu na wyższy poziom.

Całą moją wypowiedź podsumuję zdaniem, które grubą linią podkreśliłem w moich notatkach.

„Sukces jest wtedy, gdy okazja napotyka na dobrze przygotowanego człowieka”

Adam Skuterski